Facebook
Instagram

Po-Pá 8-22 Hod.

So-Ne 9-21 Hod.

POKYNY PRO ÚČASTNÍKY A PRAVIDLA TURNAJE

Pokyny: Turnaje se účastní čtyřčlenné týmy. Týmům bude rozeslán rozpis turnaje nejméně 2 dny před jeho započetím. Registrace účastníků proběhne 45 minut před začátkem jejich prvního utkání . Před prvním hracím kolem každé skupiny proběhne třicetimunutová lekce curlingu, na níž budou hráčům vysvětlena pravidla a hlavní aspekty curlingové hry a hráči se budou moci rozehrát s kameny.

Vybavení: Turnaje se mohou zúčastnit pouze hráči v čisté sportovní obuvi (sálové). Hráčům v obuvi, jenž by mohla znečistit hrací dráhu, nebude umožněn vstup do curlingové haly. V hale je cca 5°C, doporučujeme mít k dispozici teplou mikinu či bundu, případně i rukavice a čepici. Ke správnému provedení curlingového odhozu doporučujeme obléci si pružné sportovní kalhoty (nikoliv džíny). Košťata a nasazovací kluzné návleky (slajdy) budou hráčům zapůjčeny.

Pravidla turnaje: Hraje se podle platných pravidel curlingu (jejich stručná verze je uvedena níže). Utkání se hrají na tři endy.

Hrají se zpravidla základní skupiny + play off

V základních skupinách mohou utkání skončit remízou. Za vítězství tým získá do tabulky dva, za remízu jeden, za prohru nula bodů. O pořadí týmů v tabulce skupiny rozhodují tato kritéria: body, získané endy, získané kameny, prohrané endy, body proti.

Přesný rozpis a pravidla pro play off turnaje je stanoven dle počtu přihlášených týmů.

 

Seznamovací verze základů curlingu pro všechny zájemce.

TÝM

Každý tým tvoří 4 hráči, kteří obvykle odhazují kameny v následujícím pořadí: Lead (jednička), Second (dvojka), Viceskip (trojka), Skip.

END

Základní část hry (zápasu), ve které každý hráč týmu odhodí dva kameny střídavě s hráčem soupeře na stejném postu (Kdo máte zkušenosti se softballem nebo baseballem, vzpomeňte si na inning.) Znamená to, že v každém endu je odhozeno celkem 16 kamenů – po osmi každým týmem.

SKÓRE (BODY)

Jakmile je odhozeno všech 16 kamenů v jednom ENDU, je určeno skóre tohoto ENDU. Tým dostává jeden bod za každý svůj kámen, který – stojí v KRUZÍCH nebo se jich alespoň dotýká, a zároveň – žádný kámen soupeře není blíže STŘEDU než tento kámen. Z toho plyne, že v jednom ENDU mohou skórovat (zaznamenat body) pouze hráči jednoho týmu. Tým, který v ENDU zaznamená aspoň jeden bod, odhazuje první kámen v ENDU následujícím.

HRA

Hra nebo zápas se obvykle skládá z 8 ENDŮ. Vítězí TÝM, který celkově zaznamená více BODŮ (součet ze všech ENDŮ) Hráč začíná odhoz v blocích a musí jednoznačně pustit odhazovaný kámen před tím, než kámen přejde bližší čáru odhozu (HOG LINE). Každý kámen je odhazován s rotací po směru nebo proti směru otáčení hodinových ručiček (spin), která vede kámen po křivce (kámen se „kroutí“ – curl, odtud curling). Aby kámen zůstal ve hře, musí se zastavit celým objemem za vzdálenější čarou odhozu (HOG LINE) a zároveň nesmí přejít celým objemem za koncovou čáru (END LINE) ani se dotknout kterékoli z postranních čar (side line). Kámen, který se nezastaví v takové pozici, je odstraněn ze hry.

METENÍ

Mezi cílovými čarami (TEE LINE) může mést kterýkoli člen týmu jakýkoli vlastní kámen, který je v pohybu. Pohyb metení musí být kolmý na směr pohybu kamene. Za vzdálenější cílovou čarou (TEE LINE) smí mést pouze jeden člen týmu jediný z vlastních kamenů. Mezi cílovými čarami (TEE LINES) není dovoleno mést žádný ze soupeřových kamenů. Jakmile soupeřův kámen překročí vzdálenější cílovou čáru (TEE LINE), může jej hráč v KRUZÍCH (jediný!) mést, pokud to uzná za vhodné. Pokud je vlastní kámen „zapálen“ (hráč se jej jakýmkoli způsobem dotkne koštětem, nohou nebo jinou částí těla nebo ošacení), je odstraněn ze hry. Pokud se před tím, než byl odstraněn ze hry, dotkl jiných kamenů ve hře, jsou tyto kameny vráceny na svá původní místa Skipem soupeře.

DRÁHA

Hrací plocha (dráha) je pruh ledu se zvláštním povrchem (pebbles).

pruhy

Nejnovější akce

pruhy

Skupinové lekce

20.9.
2018

Naučím vás originál karibské tance! ... více

Curling

28.10.
2018

Přijďte si zahrát o víkendu turnaj neregistrovaných hráčů. ... více

Děti

13.8.
2018

První pololetí kroužků a oddílů na Třešňovce! ... více

starší akce